Tesla’nın Otonom Sürüşü Yine Kazaya Karıştı!

Tesla tarafından üretimi gerçekleştirilen araçlarda yarı bağımsız ve otomatik modlar yer alırken sürücülerin özellikle otonom sürüşte herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmadan araç tarafından gidilmek istenen yere sürüş yapılabiliyor. Bu konuda her ne kadar otomatik sürüş aracın sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlasa da sürücülerin ellerine direksiyondan çekmemesi ve olası bir kaza halinde duruma müdahale etmesi gerekiyor.

Tesla Sorumluluk Almadı

Bugüne kadar yaşanan kazalarda Tesla tarafından sürücülerin kurallara uymadığı belirtilirken yaşanan son kazaya Tesla’nın otomatik pilotunun sebebiyet vermesi otomatik pilotun ne kadar güvenilir olduğunu yeniden tartışma konusu yaptı.

Sürücü İfadesinde Suçlu Tesla

Almanya’da yaşanan kazada sürücünün 29 turisti yaşayan bir otobüse arkadan çarptığı belirtildi. Sürücünün kaza sonrasında verdiği ifadelerde aracın otomatik pilot modunda olduğu ve bu nedenle araçta yaşanan bir sistem hatasıyla nedeniyle kazanın gerçekleştiğini söylediği ifade edildi. Sürücü tarafından yapılan bu açıklamaların ardından konuyla ilgili araştırmalara devam edilirken özellikle yaşanan bu olaya karşı Tesla’nın nasıl bir savunma yapacağı ve kullanıcıları nasıl ikna edeceği merak edilmeye başlandı. Zira son dönemlerde otomatik pilot nedeniyle yaşanan kaza sayıları giderek artarken güvenli olmadığı yönünde pek çok kişi de önyargıya sahip olmaya başlamış durumda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir