İş görüşmelerinde nasıl davranmalı?

İş hayatının ilk adımı olan işe alım mülakatları gençler için bir problem halini alabiliyor. Bu probleme çözüm aramak ve insan kaynakları alanını profesyonellerinden dinlemek için Haliç Üniversitesi Kariyer Kulübü bu yıl ilk kez “İnsan Kaynakları Zirvesi” düzenledi.

Haliç Üniversitesi Kağıthane Kampüsü’nde gerçekleşen etkinlikte, Haliç Üniversitesi İnsan Kaynakları Direktörü Nagehan Kural, Colin’s İnsan Kaynakları Müdürü Ali Arzuman, THY İnsan Kaynakları Direktörlüğünden-İstihdam Müdürü Selma Yaşa ve ve Genç MÜSİAD 6. Dönem Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bünül öğrencilerle buluştu. Katılımın yoğun olduğu etkinlikte konuşmacılar, kendi deneyimlerini, iş görüşmelerinde hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiğini ve iyi bir CV oluşturmanın yollarını öğrencilerle paylaştı.

İyi bir CV nasıl oluşturulur?

İyi bir CV’de dikkat edilmesi gereken noktaları anlatan Haliç Üniversitesi İnsan Kaynakları Direktörü Nagehan Kural, profesyonellikten uzak, gramer hataları ve eksik bilgilerin yer aldığı CV’lerin olumlu bir intiba bırakmayacağını ifade etti. İşe alım mülakatlarına nasıl hazırlanılması gerektiği konusunda da bilgi veren Kural, “Mülakata gülümseyerek başlamak, görüşme yapılacak kişinin elini samimi bir şekilde sıkmak, dik oturmak ve her şeyden önce kişinin kendine odaklanıp, doğru biçimde kendini ifade etmesi mülakat sürecindeki anahtar unsurlardır” dedi. Yapılan araştırmaların IQ’nun başarı üzerindeki etkisinin yüzde 20’lik bir oranı gösterdiğini dile getiren Kural, “Kişilerin duygusal zekalarına güvenmeleri, kendilerini tanımaları ve ne istediklerine odaklanmaları önemli. Kişiler kendi potansiyellerinin üzerine çıkacaklarını gördükleri zaman başarılı mülakatlar geçirip iyi bir şekilde iş hayatına atılabilirler” ifadelerinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir